Holux – cóż to za marka zapyta ktoś? Wiem, turystyczne GPS-y kojarzą się przede wszystkim ze znaną amerykańską firmą, chociaż tą technologię na wysokim poziomie opanowało szersze grono producentów. Holux Technology Inc. ma tajwański rodowód. Firma założona została w 1994 roku, a więc niewiele później aniżeli wspomniany producent zza oceanu. Chociaż w Polsce marka Holux jest słabo jeszcze znana, to na świecie ma opinię potentata w branży GPS-ów. Dystrybutorem GPS-ów Holux na polskim rynku od 2005 roku jest Konsorcjum FEN Spółka z o.o., założona w 1998 roku.
Holux wśród urządzeń GPS (jeden z systemów nawigacji satelitarnej) posiada serię odbiorników turystycznych (outdoor GPS). O różnym charakterze i możliwościach. Kto co lubi. Mniejsze odbiorniki nie obsługują map, ale są idealne na rower czy do treningu np. biegowego. Liczą kroki, kalorie, dystans, przeciążenia, odnajdują wyznaczony cel, zapisują trasę, współrzędne i pozwalają ją śledzić, mają kompas, wysokościomierze: barometryczny i satelitarny, oraz ciągły dostęp do różnych statystyk, jak również przekazują informacje dźwiękowe. A nawet dowiemy się o redukcji CO2 w atmosferze (w kg) i o liczbie uratowanych drzew (albo jak ktoś woli zasadzonych) – dzięki temu, że nie użyliśmy pojazdu silnikowego tylko własnych mięśni. Niewielkie rozmiary i ekran umożliwiają funkcjonowanie odbiornika przez 20 godzin na jednym ładowaniu (np. model GR 260 LITE czy GR 245 LITE). Do tego są odporne na wodę i wstrząsy. Większe odbiorniki dodatkowo mają wygodny ekran dotykowy, kolorowy wyświetlacz, obsługują mapy, po naładowaniu pracują do 12 godzin. Właśnie taki, większy model, będę testował podczas najbliższej wyprawy do Islandii. Model 130 FunTrek jest wielofunkcyjnym urządzeniem, niewiele waży, posiada 2GB wbudowanej pamięci, port 2.0 USB i slot na karty pamięci microSD, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania wyśmienicie nadaje się do celów lotniczych. W pudełku dołączone były liczne akcesoria jak oprogramowanie, neoprenowy pokrowiec czy uchwyt rowerowy. Inne firmy za takie dodatki każą sobie nierzadko dopłacić.
I tutaj dochodzimy do pewnej filozofii marki Holux. Za niewygórowaną cenę, często niższą od konkurencji, otrzymujemy również przydatne akcesoria. O możliwościach urządzenia i jak się sprawuje będę stopniowo informował.
Teraz lista podstawowych parametrów:
ekran: 3 cale (240 x 400 pikseli), dotykowy o wysokiej rozdzielczości sterowania (z podświetleniem)
- waga 124g
- 2 GB pamięci wewnętrznej
- Obsługa kart pamięci Micro SD o pojemności do 32GB
- Hi-Speed USB 2.0 transfer danych
- 1050mAh akumulator litowo-jonowy
- Do 12 godzin w trybie gotowości
- Odporność na wodę IPX6
- Zawiera ezTour Plus & ezPlanner - planowanie trasy
- Elektroniczny kompas 3D
- Precyzyjny barometr
- Wiele funkcji (alarm, stoper, kalkulator, kalendarz, licznik kalorii, informacje dotyczące zdrowia, jak udzielić pierwszej pomocy itp.)
- system operacyjny Windows CE 5.0
- 2 lata gwarancji.
Na zdjęciach: ogólny widok odbiornika Holux FunTrek 130 podczas niedawnego spaceru po bytomsko-tarnogórskich kamieniołomach. Na ostatnim ze zdjęć widać ponadto małą żmiję zygzakowatą (w odmianie: miedzianka).
Error